Nesbitt Memorial Library
Columbus, Texas

Last Updated November 30, 2009
Use "CTRL F" to Search This Page
Click Here to Return to Home Page

Click Here to Return to History & Genealogy Materials


History of the Weimar
High School Football Program

 
by Buddy Yoder and Bill Stein
 

Introduction

After single games in 1921 and 1922, both of which the team lost by wide margins, Weimar High School began fielding football teams for regularly-scheduled interscholastic competition in 1926. Known as the Wildcats, in its early years, the team struggled for wins. In 1939, the school decided to abandon eleven-man competition in favor of six-man football, which some Texas high schools began playing only the year before.

In the six-man game, Weimar instantly became a winner. The arrival of the school’s greatest star, Kenneth Konz, in 1943, propelled Weimar into the playoffs for the first time. Konz, in his freshman year, and his older brother Max Konz, led the Wildcats to their first undefeated season and first district championship. In his remaining three seasons, the younger Konz would lead the team to two more district titles. Weimar lost the title only in 1944, when Konz was forced to miss two district games, each of which the Wildcats lost.

The year after Konz graduated, 1947, the team returned to eleven-man football, and failed to win a game. The team floundered for the next decade, consistently losing more games than they won. In 1957, under new coach Roy J. Lierman, the Wildcats won nine of their ten games, but finished second in the district to Hallettsville. The team played fairly well in 1958, however the season was marred by the decision of the school board, in October, to forfeit the team's scheduled district game with Bloomington on November 7 because Bloomington's team was racially integrated. The following year, Weimar again forfeited to Bloomington.

In 1960, Weimar won its first eleven-man-football district championship, beating their arch-rival from the nearby town of Schulenburg in the final game to take the title. Unfortunately, they lost the playoff opener. In the next dozen years, under coaches Edsel Nix and Robert Gall, the Wildcats played consistently well, going to the playoffs four times. Included in that run was a strange season in 1972, when the team went 0-5-1 in non-district play, but won all four of its district games to win the championship. In each of the playoff years, however, the Wildcats were defeated in the first round.

Then came a twenty-year drought. The team had some winning seasons, but never advanced to the playoffs. The low points were back-to-back 1-9 seasons in 1978 and 1979 (with the only victories each year coming over the Texas School for the Deaf), and a winless, 0-10 campaign in 1990. The Wildcats finally broke through in 1992, making the playoffs but again losing in the first round. They repeated that experience in 1996, 1999, and 2004. However, not even the expanded format of the late twentieth century, with three teams from each district advancing, has enabled Weimar to consistently make the playoffs, and they are still awaiting their first eleven-man football playoff victory.

Statistics

Known all time record, through 2008: 358-387-20 (.481)
Known six-man record, through 2008: 50-18-2 (.729)
Known eleven-man record, through 2008: 307-371-18 (.454)

Six-man playoff years: 1943, 1945, 1946
Six-man playoff record: 3-0
Eleven-man playoff years: 1960, 1964, 1967, 1968, 1972, 1992, 1996, 1999, 2004
Eleven-man playoff record: 0-9

Coaching records:

Principal coaches, in order by winning percentage: Roy J. Lierman 14-5-1 (.725); Edsel Nix 27-12-2 (.683); Kyle Taylor 14-7 (.667); Tommy Kaiser 11-8-1 (.575); Tim Lewis 15-14 (.517); Robert Gall 51-48-4 (.515); Jack Kroll 10-10 (.500); Alan Witte 32-39-1 (.451); C. P. Wall 17-23-2 (.429); Allen Winters 18-26-1 (.411); Billy Nelson 8-12 (.400); Wayne Zimmerhanzel 16-24 (.400); Mike Rheinlanders 10-18-2 (.367); John D. McLellan 7-13 (.350); Mike Kinsey 13-26-1 (.338); Mike Gollahon 3-17 (.150); Ron Goehring 2-18 (.111)

Others, in chronological order: Marvin H. Mimms 3-3; Sandlin 3-2-1; George L. Clyburn 2-5-1; L. H. Frazee 0-2; R. S. George 0-3; Herman Talbert 2-4; Frank Hurt 0-7; George Skipper 1-8-1; James Guyton 9-2; Blake Edwards 6-3-1; Kent Hawthorne 4-5

Six-man coaches, in chronological order: W. C. Adair 5-4; E. L. Peterson 5-1; J. F. Gibson 14-3; James H. Davis 8-0-1; Bill Kloppe 9-0

Number of opponents: 78

Most frequent opponents and record against: Schulenburg 67 (23-43-1); Hallettsville 56 (23-32-1); Flatonia 50 (28-20-2); East Bernard 38 (20-18); Shiner 36 (13-23); Smithville 35 (10-23-2); Eagle Lake 30 (11-19); Columbus 24 (7-16-1); Somerville 23 (11-12); Bastrop 22 (6-14-2); Louise 22 (18-4); Bloomington 21 (11-9-1); Ganado 21 (11-9-1); Brazos 20 (11-9); Hallettsville Sacred Heart 20 (11-8-1); Vanderbilt Industrial 18 (4-14); Tidehaven 17 (8-9); Luling 16 (6-10); Giddings 14 (3-10-1); Lexington 13 (8-5); Rice 13 (5-8); La Grange 12 (3-9); Sealy 10 (6-4); Yorktown 10 (7-3); Hempstead 9 (3-5-1); Prairie Lea 9 (5-4); Dowdy 8 (5-2-1); Dripping Springs 7 (7-0); Garwood 7 (6-1); Wallis 7 (5-2); Brookshire Royal 6 (3-3); Nixon-Smiley 6 (3-3); Van Vleck 6 (2-4); Buda 5 (4-1); Burton 5 (2-3); San Antonio Randolph 5 (4-1); Waelder 5 (5-0)

Other opponents: A & M Consolidated (0-0-1); Boling (1-2-1); Caldwell (0-2); Castroville (1-0); Crescent (2-1-1); Danbury (2-0); Del Valle (2-0); Dilley (1-0); Edna (1-1); Elgin (0-2); Giddings State School (2-0); Goliad (0-2); Harper (1-0); Hays Consolidated (3-1); Hull-Daisetta (0-1); Iola (1-0); Katy (2-1); Kyle (1-0); La Coste (2-0); Lavernia (1-0); Manor (0-2); Markham (1-0); Navarro (2-0); Nordheim (0-0-1); Orange Grove (0-1); Orchard (3-0); Poth (0-2); Refugio (0-1); Richmond (0-1); Rosenberg (0-1); Runge (0-2); Sam Houston (1-0); Snook (2-0); Sutherland Springs (1-1); Sweeny (1-0); Texas School for the Deaf (2-0); Thorndale (1-1); Thrall (0-1); Victoria St. Joseph (1-1); Waller (1-0); Yoakum (1-2-1)

Season by Season Results

1921

Coach: unknown; Known record: 0-1 (lost to Eagle Lake 71-0)

1922

Coach: unknown; Known record: 0-1 (lost to Schulenburg 25-0)

1926

Coach: Marvin H. Mimms; Record: 3-3 (lost to Schulenburg 34-6, lost to Richmond 12-0, beat Columbus 6-0, lost to Schulenburg 6-2, beat Hallettsville 19-7, beat Columbus 13-0)

1927

Coach: Sandlin; Known record: 3-2-1 (tied Columbus 0-0, lost to Eagle Lake 7-0, beat Columbus 7-0, lost to Hallettsville 6-0, beat Flatonia 24-2, beat Hallettsville 12-6)

1928

Coach: George L. Clyburn; Record: 2-5-1 (lost to Smithville 18-0, lost to Schulenburg 19-0, lost to Yoakum, lost to Columbus by forfeit, beat Flatonia 27-0, beat Columbus 13-0, tied Hallettsville 7-7, lost to Eagle Lake 26-0)

1929

Coach: L. H. Frazee; Known record: 0-2 (lost to Eagle Lake 49-0, lost to Columbus 25-0)

1930

Coach: C. P. Wall; Known record: 1-3-1 (tied Schulenburg 6-6, lost to East Bernard 7-6, beat Wallis 32-0, lost to Eagle Lake 32-0, lost to Columbus 52-0)

1931

Coach: C. P. Wall; Known record: 5-4 (lost to Schulenburg 14-2, beat Columbus 6-0, beat Wallis 20-0, beat Flatonia 6-0, beat East Bernard 18-7, lost to Eagle Lake 32-7, lost to Smithville, lost to Rosenberg, beat East Bernard)

1932

Coach: C. P. Wall; Record: 4-3-1 (lost to Bastrop, beat Wallis 33-0, beat East Bernard 37-0, lost to Wallis, beat East Bernard 37-6, other scores unknown)

1933

Coach: C. P. Wall; Record: 5-3 (lost to Smithville 32-0, lost to Hallettsville 32-0, beat Wallis 12-7, beat Waelder 34-0, beat Bastrop 8-6, beat Yoakum 13-0, beat East Bernard 6-0, lost to Flatonia 36-13)

1934

Coach: C. P. Wall; Record: 1-5 (beat Waelder 37-6, lost to East Bernard 7-0, lost to Bastrop 25-0, lost to Dowdy 6-0, lost to Flatonia 19-6, lost to Hallettsville)

1935

Coach: C. P. Wall; Known record: 1-5 (beat Waelder 45-0, lost to La Grange 32-0, lost to Schulenburg 41-6, lost to Bastrop 19-0, lost to Flatonia 7-6, lost to Hallettsville 14-0)

1936

Coach: R. S. George; Known record: 0-3 (lost to Eagle Lake 45-0, lost to Columbus 47-0, lost to Schulenburg 6-0)

1937

Coach: Herman Talbert; Known record: 2-4 (lost to Eagle Lake, lost to La Grange 18-0, lost to Somerville 20-0, lost to Columbus 26-0, beat Louise 32-0, beat Hallettsville 27-0)

1938

Coach: unknown; Record 1-7 (lost to Hallettsville 13-6, lost to La Grange 48-0, lost to Ganado 13-0, lost to Flatonia 47-7, lost to Bastrop 57-7, lost to Schulenburg 20-6, beat Snook 20-13, lost to Columbus 58-7)

Beginning of Six-Man Football Years

1939

Coach: W. C. Adair; Record: 5-4 (lost to Crescent 27-26, beat Katy 46-12, beat Waelder 26-13, lost to Orange Grove 32-6, beat Hallettsville 20-12, beat Waelder 26-13, lost to Hallettsville 25-18, beat Katy 30-27, lost to Hallettsville 40-15)

1940

Coach: unknown; Record: 6-3 (beat Louise 34-0, beat Sutherland Springs 27-0, lost to Hallettsville 27-6, beat Orchard 39-0, beat Garwood 18-13, beat Castroville 19-12, lost to Prairie Lea 42-13, beat Garwood 32-21, lost to Hallettsville 32-21)

1941

Coach: unknown; Record: 3-5-1 (lost to Dowdy 30-14, tied Nordheim 21-21, lost to Sutherland Springs 48-8, beat La Coste 55-26, lost to Poth 20-8, beat Lavernia 25-8, beat Snook 22-14, lost to Hallettsville 48-18, lost to Garwood 18-13)

1942

Coach: E. L. Peterson; Record: 5-1 (beat Garwood 56-6, lost to Prairie Lea 68-33, beat Hallettsville 44-36, beat Hallettsville 45-0, beat La Grange 52-13, beat Prairie Lea 38-30)

1943

Coach: J. F. Gibson; Known record: 8-0, one playoff game (beat Dripping Springs 71-25, beat Hallettsville 60-26, beat Hallettsville 65-28, beat Dripping Springs 50-18, beat Hallettsville 39-0, beat Prairie Lea 47-46, beat Dowdy 58-13, beat Dilley by forfeit)

1944

Coach: J. F. Gibson; Record: 6-3 (beat Dripping Springs 42-18, lost to Prairie Lea 72-45, beat Buda 33-6, beat Garwood 56-12, beat Dowdy 44-12, beat Dripping Springs 60-14, lost to Prairie Lea 46-20, lost to Buda 32-25, beat Dowdy 48-18)

1945

Coach: James H. Davis; Record: 8-0-1, one playoff game (beat Dripping Springs 43-12, beat Dowdy 25-18, beat Buda 33-12, beat Prairie Lea 27-24, beat Dripping Springs 50-20, tied Dowdy 40-40, beat Buda 28-8, beat Prairie Lea 38-14, beat Markham 20-8)

1946

Coach: William L. Kloppe; Record: 9-0, one playoff game (beat Buda 44-14, beat Sweeny 26-8, beat Harper 44-18, beat Sam Houston 64-19, beat Kyle 54-12, beat Dripping Springs 32-6, beat Dowdy 74-25, beat Prairie Lea 62-13, beat La Coste 20-18)

Return to Eleven-Man Football

1947

Coach: Frank Hurt; Known record: 0-7 (lost to Columbus 37-7, lost to Schulenburg 52-0, lost to Lexington 28-0, lost to Eagle Lake 66-0, lost to Hallettsville 56-0, lost to Flatonia 19-0, lost to East Bernard 60-0)

1948

Coach: Allen Winters; Record: 3-6 (beat Hallettsville Sacred Heart 12-0, lost to Columbus 12-0, lost to Smithville 58-7, lost to Schulenburg 27-0, beat Lexington 33-0, lost to Eagle Lake 28-13, lost to Columbus 24-13, lost to Hallettsville 40-0, beat Flatonia 13-6)

1949

Coach: Allen Winters; Record: 3-5 (beat Hallettsville Sacred Heart 18-0, lost to Columbus 20-13, lost to Smithville 20-19, lost to Schulenburg 43-0, beat Lexington 27-0, lost to Eagle Lake 41-7, beat Hallettsville 52-20, lost to Flatonia 20-13)

1950

Coach: Allen Winters Record: 2-5-1 (tied Hallettsville Sacred Heart 13-13, beat Shiner 40-0, lost to Schulenburg 61-13, lost to Lexington 13-6, lost to Columbus 61-0, beat Hallettsville 37-6, lost to Flatonia 25-0, lost to Eagle Lake 41-7)

1951

Coach: Allen Winters; Record: 4-6 (beat Hallettsville 20-6, lost to Schulenburg 13-7, lost to Smithville 31-13, lost to Katy 14-7, beat Bastrop 12-0, lost to Columbus 19-0, beat Waller 20-12, lost to Giddings 38-6, beat Eagle Lake 13-9, lost to Luling 38-0)

1952

Coach: Allen Winters; Record: 6-4 (lost to Columbus 21-0, lost to Schulenburg 8-7, beat Van Vleck 20-0, beat Hallettsville 26-12, beat Flatonia 25-13, lost to Bloomington 13-7, beat Louise 33-6, beat Shiner 62-25, lost to Tidehaven 41-7, beat Crescent 61-0)

1953

Coach: John D. McLellan; Record: 5-5 (beat Hallettsville 19-0, lost to Schulenburg 19-0, beat Lexington 32-0, beat Flatonia 32-7, beat East Bernard 6-0, beat Eagle Lake 12-6, lost to Luling 39-12, lost to Giddings 46-19, lost to Smithville 25-6, lost to Columbus 18-14)

1954

Coach: John D. McLellan; Record: 2-8 (lost to Columbus 27-12, beat Flatonia 18-13, beat East Bernard 19-18, lost to Bastrop 61-6, lost to Schulenburg 27-12, lost to Eagle Lake 26-7, lost to Luling 45-0, lost to Giddings 26-0, lost to Smithville 37-0, lost to Hallettsville 48-0)

1955

Coach: Billy Nelson; Record: 4-6 (beat Columbus 25-7, beat Flatonia 30-0, beat Shiner 42-7, lost to Bastrop 21-6, lost to Schulenburg 48-6, beat Eagle Lake 25-20, lost to Luling 20-0, lost to Giddings 21-0, lost to Smithville 31-20, lost to Hallettsville 26-12)

1956

Coach: Billy Nelson; Record: 4-6 (lost to East Bernard 40-12, beat Eagle Lake 33-24, lost to Columbus 33-0, lost to Flatonia 32-14, lost to Schulenburg 59-20, beat Hallettsville 12-7, lost to Ganado 21-13, beat Louise 20-19, beat Bloomington 46-18, lost to Vanderbilt 26-7)

1957

Coach: Roy J. Lierman; Record: 9-1 (beat Crescent 35-12, beat Eagle Lake 27-13, beat Orchard 25-7, beat Flatonia 13-7, beat Schulenburg 14-0, lost to Hallettsville 19-7, beat Ganado 19-7, beat Louise 33-13, beat Bloomington 40-26, beat Vanderbilt Industrial 27-0)

1958

Coach: Roy J. Lierman; Record: 5-4-1 (lost to East Bernard 13-6, beat Eagle Lake 38-12, beat Orchard 12-0, beat Flatonia 12-6, tied A & M Consolidated 6-6, lost to Tidehaven 14-12, beat Ganado 28-6, beat Louise 6-0, lost to Bloomington by forfeit, lost to Vanderbilt Industrial 6-0)

1959

Coach: George Skipper; Record: 1-8-1 (tied Crescent 0-0, lost to East Bernard 27-0, lost to Eagle Lake 26-8, lost to Flatonia 36-0, lost to Shiner 14-12, lost to Tidehaven 36-0, lost to Ganado 40-20, beat Louise 14-12, lost to Bloomington by forfeit, lost to Vanderbilt Industrial 30-0)

1960

Coach: James Guyton; Record: 9-2, one playoff game (beat East Bernard 14-7, lost to Eagle Lake 20-14, beat Sealy 12-7, beat Flatonia 22-6, beat Louise 18-16, beat Shiner 28-20, beat Smithville 38-0, beat Del Valle 16-8, beat Bastrop 26-8, beat Schulenburg 14-6, lost to Thrall 27-14)

1961

Coach: Edsel Nix; Record: 4-5-1 (lost to East Bernard 14-6, lost to Eagle Lake 20-6, lost to Sealy 28-0, beat Flatonia 42-7, lost to Louise 22-12, lost to Shiner 13-8, tied Smithville 14-14, beat Del Valle 8-0, beat Bastrop 28-8, beat Schulenburg 22-14)

1962

Coach: Edsel Nix; Record: 7-3 (beat East Bernard 30-12, lost to Eagle Lake 24-6, beat Danbury 18-0, beat Flatonia 42-8, beat Louise 22-12, beat Sealy 12-6, beat Shiner 40-8, lost to Smithville 14-0, lost to Bastrop 22-6, beat Schulenburg 30-0)

1963

Coach: Edsel Nix; Record: 8-1-1 (beat East Bernard 16-14, beat Eagle Lake 14-0, beat Danbury 38-0, beat Iola 60-0, lost to Louise 12-8, beat Sealy 32-0, beat Shiner 94-6, beat Smithville 36-12, tied Bastrop 6-6, beat Schulenburg 12-6)

1964

Coach: Edsel Nix; Record: 8-3, one playoff game (beat East Bernard 14-0, beat Eagle Lake 22-6, lost to Hallettsville 9-0, beat Tidehaven 12-8, lost to Louise 26-18, beat Sealy 26-8, beat Shiner 34-14, beat Smithville 12-8, beat Bastrop 18-6, beat Schulenburg 8-6, lost to Hull-Daisetta 8-6)

1965

Coach: Robert Gall; Record: 4-5-1 (lost to East Bernard 8-6, beat Eagle Lake 33-0, lost to Hallettsville 12-7, lost to Tidehaven 20-6, beat Louise 21-6, lost to Sealy 7-0, beat Shiner 12-0, lost to Smithville 6-0, tied Bastrop 0-0, beat Schulenburg 18-6)

1966

Coach: Robert Gall; Record: 7-3 (beat East Bernard 27-0, lost to Bastrop 21-7, beat Hallettsville 2-0, beat Louise 32-0, beat Sealy 13-12, beat Garwood 54-0, beat Shiner 14-6, lost to Eagle Lake 18-12, beat Flatonia 29-6, lost to Schulenburg 21-7)

1967

Coach: Robert Gall; Record: 7-4, one playoff game (lost to East Bernard 16-14, lost to Bastrop 24-0, beat Hallettsville 3-0, beat Louise 26-0, lost to Sealy 7-0, beat Garwood 34-0, beat Shiner 56-12, beat Eagle Lake 39-0, beat Flatonia 40-0, beat Schulenburg 45-12, lost to Tidehaven 10-0)

1968

Coach: Robert Gall; Record: 8-3, one playoff game (beat Smithville 7-6, beat Eagle Lake 27-6, lost to Hallettsville 7-6, lost to Vanderbilt Industrial 13-0, beat Hempstead 23-0, beat Wallis 17-0, beat Shiner 21-0, beat East Bernard 28-0, beat Flatonia 40-0, beat Schulenburg 14-9, lost to Tidehaven 21-0)

1969

Coach: Robert Gall; Record: 3-7 (lost to Smithville 26-0, lost to Eagle Lake 13-7, lost to Hallettsville 13-6, lost to Vanderbilt Industrial 28-13, lost to Hempstead 30-18, lost to Wallis 14-13, lost to Shiner 14-8, beat East Bernard 20-13, beat Flatonia 33-6, beat Schulenburg 29-0)

1970

Coach: Robert Gall; Record: 5-4-1 (beat East Bernard 13-0, beat Schulenburg 7-6, beat Louise 42-0, beat Smithville 41-0, lost to Bastrop 28-7, beat Luling 14-13, lost to Poth 7-6, tied Giddings 0-0, lost to Yoakum 29-13, lost to Hallettsville 13-7)

1971

Coach: Robert Gall; Record: 5-3-1 (beat East Bernard 26-7, lost to Schulenburg 20-16, beat Louise 6-2, lost to Smithville 13-7, lost to Bastrop 35-7, beat Luling 28-14, beat Giddings 42-16, tied Yoakum 6-6, beat Hallettsville 35-22)

1972

Coach: Robert Gall; Record: 4-6-1, one playoff game (tied Ganado 6-6, lost to Schulenburg 20-18, lost to La Grange 36-12, lost to Sealy 8-6, lost to Caldwell 47-12, lost to Giddings 28-0, beat Luling 22-8, beat Hallettsville 17-10, beat Hays Consolidated 14-7, beat Smithville 46-22, lost to Boling 37-0)

1973

Coach: Robert Gall; Record: 5-5-0 (beat Ganado 19-8, beat Schulenburg 45-8, lost to La Grange 10-7, beat Sealy 19-16, lost to Caldwell 34-7, lost to Giddings 22-15, lost to Luling 20-0, lost to Hallettsville 20-14, beat Hays Consolidated 7-6, beat Smithville 33-26)

1974

Coaches: Robert Gall and Ron Goehring; Record: 8-2-0 (beat East Bernard 28-12, beat Schulenburg 12-7, beat Ganado 25-0, beat Bastrop 20-7, beat Hallettsville 27-0, beat La Grange 14-13, lost to Smithville 10-7, beat Luling 20-7, beat Giddings 27-0, lost to Hays Consolidated 28-14)

1975

Coach: Robert Gall; Record: 5-5-0 (lost to East Bernard 14-0, beat Schulenburg 18-6, beat Ganado 29-14, lost to Bastrop 14-0, beat Hallettsville 28-15, lost to La Grange 42-0, lost to Smithville 7-2, beat Luling 14-7, lost to Giddings 19-13, beat Hays Consolidated 13-6)

1976

Coach: Jack Kroll; Record: 3-7-0 (lost to East Bernard 24-6, beat Schulenburg 48-16, lost to Brazos 8-7, beat Ganado 35-7, lost to La Grange 21-20, beat Luling 20-0, lost to Smithville 27-12, lost to Giddings 15-14, lost to Bastrop 9-8, lost to Hallettsville 39-0)

1977

Coaches: Jack Kroll and Ron Goehring; Record: 7-3-0 (lost to East Bernard 35-14, beat Schulenburg 35-22, beat Brazos 31-0, beat Ganado 30-0, beat La Grange 14-9, lost to Luling 21-13, beat Smithville 31-6, beat Giddings 21-6, lost to Bastrop 21-14, beat Hallettsville 34-6)

1978

Coach: Ron Goehring; Record: 1-9-0 (lost to Rice 28-2, lost to East Bernard 33-0, lost to Somerville 14-6, lost to Shiner 19-6, lost to Smithville 13-8, beat Texas School for the Deaf 20-6, lost to Elgin 49-0, lost to La Grange 28-6, lost to Luling 48-0, lost to Giddings 43-12)

1979

Coach: Ron Goehring; Record: 1-9-0 (lost to Rice 20-0, lost to East Bernard 67-0, lost to Somerville 18-0, lost to Shiner 24-0, lost to Smithville 20-6, beat Texas School for the Deaf 41-0, lost to Elgin 35-0, lost to La Grange 48-0, lost to Luling 51-0, lost to Giddings 59-12)

1980

Coach: Mike Rheinlaenders; Record: 3-5-2 (lost to Vanderbilt Industrial 14-0, lost to Louise 24-6, tied Hempstead 20-20, beat Yorktown 36-6, tied Smithville 14-14, beat Lexington 20-7, beat Flatonia 8-6, lost to Somerville 28-21, lost to Shiner 53-8, lost to Schulenburg 21-20)

1981

Coach: Mike Rheinlaenders; Record: 5-5-0 (beat Vanderbilt Industrial 7-0, beat Louise 15-14, beat Hempstead 7-6, beat Yorktown 33-0, lost to Smithville 34-16, beat Lexington 35-14, lost to Flatonia 38-15, lost to Somerville 18-7, lost to Shiner 30-0, lost to Schulenburg 20-16)

1982

Coach: Mike Rheinlaenders; Record: 2-8-0 (lost to Hallettsville Sacred Heart 35-12, beat Bloomington 20-6, lost to Tidehaven 41-0, lost to Nixon-Smiley 41-6, lost to Victoria St. Joseph 28-18, beat Schulenburg 7-6, lost to Somerville 34-12, lost to Lexington 42-12, lost to Shiner 28-6, lost to Flatonia 35-12)

1983

Coach: Tommy Kaiser; Record: 5-5-0 (beat Hallettsville Sacred Heart 22-16, beat Bloomington 21-10, lost to Tidehaven 27-3, beat Nixon-Smiley 15-14, beat Victoria St. Joseph 21-0, lost to Schulenburg 24-14, lost to Somerville 33-0, beat Lexington 34-31, lost to Shiner 24-18, lost to Flatonia 35-14)

1984

Coach: Tommy Kaiser; Record: 6-3-1 (beat Hallettsville Sacred Heart 28-4, tied Flatonia 7-7, lost to Hallettsville 9-0, beat Tidehaven 21-7, beat Brazos 19-0, lost to Shiner 12-10, lost to Vanderbilt Industrial 14-2, beat Yorktown 20-7, beat Bloomington 34-7, beat Schulenburg 7-6)

1985

Coach: Blake Edwards; Record: 6-3-1 (beat Hallettsville Sacred Heart 8-6, tied Flatonia 7-7, lost to Hallettsville 7-6, beat Tidehaven 40-7, beat Brazos 14-0, lost to Shiner 21-14, lost to Vanderbilt Industrial 6-0, beat Yorktown 7-6, beat Bloomington 6-0, beat Schulenburg 14-12)

1986

Coach: Mike Kinsey; Record: 2-8 (lost to Smithville 6-0, lost to Flatonia 28-16, beat Hallettsville Sacred Heart 34-0, beat Somerville 6-0, lost to Brazos 9-6, lost to Shiner 44-0, lost to Vanderbilt Industrial 14-6, lost to Schulenburg 42-0, lost to Yorktown 20-0, lost to Bloomington 53-13)

1987

Coach: Mike Kinsey; Record: 3-6-1 (lost to Smithville 28-13, lost to Flatonia 20-0, beat Hallettsville Sacred Heart 43-0, beat Somerville 18-15, beat Brazos 28-12, lost to Shiner 28-0, lost to Vanderbilt Industrial 39-12, lost to Schulenburg 41-20, lost to Yorktown 34-16, tied Bloomington 14-14)

1988

Coach: Mike Kinsey; Record: 6-4 (lost to Flatonia 49-0, beat Brazos 28-6, lost to Luling 23-12, beat Bloomington 33-8, beat Louise 35-21, beat Somerville 20-14, lost to Manor 43-0, beat Hallettsville 28-15, lost to Schulenburg 9-7, beat Lexington 12-7)

1989

Coach: Mike Kinsey; Record: 2-8 (lost to Flatonia 20-12, lost to Brazos 12-0, lost to Luling 27-0, lost to Bloomington 7-6, beat Louise 20-6, lost to Somerville 32-12, lost to Manor 58-8, lost to Hallettsville 44-21, lost to Schulenburg 55-7, beat Lexington 28-14)

1990

Coach: Mike Gollahon; Record: 0-10 (lost to Flatonia 39-0, lost to Brazos 44-0, lost to Ganado 28-12, lost to Hallettsville 62-0, lost to Burton 38-20, lost to Shiner 62-2, lost to Schulenburg 61-17, lost to Somerville 41-12, lost to Hempstead 34-6, lost to Lexington 65-6)

1991

Coach: Mike Gollahon; Record: 3-7 (lost to Flatonia 28-20, lost to Brazos 21-0, beat Ganado 28-8, lost to Hallettsville 55-6, beat Burton 24-16, lost to Shiner 49-8, lost to Schulenburg 62-6, beat Somerville 34-14, lost to Hempstead 21-8, lost to Lexington 20-8)

1992

Coach: Kyle Taylor; Record 7-4, one playoff game (beat Flatonia 15-7, lost to Hempstead 18-14, beat Rice 21-7, beat Giddings State School 14-12, lost to Runge 33-7, beat Somerville 20-12, lost to Schulenburg 47-14, beat East Bernard 20-17, beat Brookshire Royal 49-8, beat Brazos 21-20, lost to San Antonio Randolph 21-0)

1993

Coach: Kyle Taylor; Record: 7-3 (beat Flatonia 35-0, beat Hempstead 51-0, beat Rice 39-6, beat Giddings State School 46-0, lost to Runge 28-26, beat Somerville 6-0, lost to Schulenburg 26-12, lost to East Bernard 37-21, beat Brookshire Royal 44-0, beat Brazos 44-0)

1994

Coach: Alan Witte; Record: 4-6 (beat Rice 24-21, lost to Somerville 33-14, beat Nixon-Smiley 28-21, beat Hallettsville Sacred Heart 6-3, lost to Boling 39-22, lost to Shiner 56-14, lost to Schulenburg 52-13, lost to Flatonia 21-0, beat Brazos 30-7, lost to East Bernard 44-6)

1995

Coach: Alan Witte; Record: 6-3-1 (beat Rice 48-21, beat Somerville 33-12, beat Nixon-Smiley 49-0, lost to Hallettsville Sacred Heart 35-0, tied Boling 7-7, lost to Shiner 30-19, lost to Schulenburg 41-20, beat Flatonia 14-6, beat Brazos 44-7, beat East Bernard 42-0)

1996

Coach: Alan Witte; Record: 8-3, one playoff game (beat Rice 28-20, lost to Hallettsville Sacred Heart 35-12, beat Somerville 19-0, beat San Antonio Randolph 37-14, beat Brookshire Royal 41-32, beat Yorktown 54-12, beat Bloomington 35-14, beat Shiner 45-6, beat Flatonia 40-6, lost to Schulenburg 20-19, lost to Ganado 34-19)

1997

Coach: Alan Witte; Record: 4-6, (lost to Rice 26-6, lost to Hallettsville Sacred Heart 33-6, beat Somerville 52-16, beat San Antonio Randolph 63-0, lost to Brookshire Royal 34-3, beat Yorktown 23-0, lost to Bloomington 33-22, lost to Shiner 25-18, beat Flatonia 35-6, lost to Schulenburg 48-19)

1998

Coach: Alan Witte; Record: 3-7 (lost to Rice 34-16, beat Flatonia 44-12, beat Somerville 35-8, beat San Antonio Randolph 56-6, lost to Goliad 33-8, lost to Schulenburg 34- 11, lost to Yorktown 28-25, lost to Nixon-Smiley 28-13, lost to Bloomington 18-7, lost to Shiner 49-14)

1999

Coach: Alan Witte; Record: 6-5, one playoff game (lost to Goliad 36-14, lost to Rice 37-0, beat Flatonia 49-20, beat Somerville 21-13, beat San Antonio Randolph 33-6, beat Schulenburg 14-12, beat Yorktown 25-8, lost to Nixon-Smiley 14-13, beat Bloomington 21-13, lost to Shiner 36-20, lost to Ganado 49-14)

2000

Coach: Alan Witte; Record: 1-9 (lost to Hallettsville Sacred Heart 21-0, lost to Thorndale 44-9, beat Navarro 20-10, lost to Shiner 45-0, lost to Burton 37-0, lost to East Bernard 41-0, lost to Somerville 32-19, lost to Schulenburg 21-12, lost to Brazos 32-0, lost to Brookshire Royal 22-8)

2001

Coach: Wayne Zimmerhanzel; Record: 5-4 (beat Thorndale 18-6, beat Navarro 27-17, beat Shiner 6-2, beat Burton 35-14, lost to East Bernard 32-0, lost to Somerville 26-6, beat Schulenburg 21-20, lost to Brazos 28-24, lost to Brookshire Royal 41-15)

2002

Coach: Wayne Zimmerhanzel; Record: 4-6 (lost to Hallettsville Sacred Heart 6-0, beat Bloomington 28-13, lost to Hallettsville 21-20, lost to Shiner 35-7, beat Brazos 14-3, lost to Ganado 24-7, lost to Van Vleck 26-12, beat Schulenburg 27-0, beat Tidehaven 14-10, lost to Vanderbilt Industrial 14-7)

2003

Coach: Wayne Zimmerhanzel; Record: 2-8 (lost to Hallettsville Sacred Heart 16-0, beat Bloomington 50-12, lost to Hallettsville 62-12, lost to Shiner 35-0, lost to Brazos 34-20, lost to Ganado 49-0, lost to Van Vleck 31-21, beat Schulenburg 13-0, lost to Tidehaven 34-2, lost to Vanderbilt Industrial 27-0)

2004

Coach: Wayne Zimmerhanzel; Record: 5-6, one playoff game (beat Smithville 6-0, beat Bloomington 50-0, lost to Hallettsville Sacred Heart 6-0, lost to Flatonia 38-21, lost to Brazos 37-21, lost to Van Vleck 33-20, lost to Schulenburg 28-14, beat Vanderbilt Industrial 21-15, beat Tidehaven 25-6, beat Ganado 14-7, lost to Refugio 25-8)

2005

Coach: Tim Lewis; Record: 5-4 (lost to Smithville 26-17, lost to Bloomington 40-6, beat Hallettsville Sacred Heart 48-7, beat Flatonia 22-9, beat Van Vleck 34-19, lost to Schulenburg 46-34, lost to Vanderbilt Industrial 20-6, beat Tidehaven 41-7, beat Ganado 12-6)

2006

Coach: Tim Lewis; Record: 7-3 (beat Smithville 26-6, beat Hallettsville Sacred Heart 34-6, beat Flatonia 21-14, lost to Rice 47-0, lost to Schulenburg 35-7, lost to Hallettsville 15-9, beat Ganado 16-6, beat Vanderbilt Industrial 14-7, beat Tidehaven 41-32, beat Edna 24-20)

2007

Coach: Tim Lewis; Record: 3-7 (lost to Smithville, 34-28, beat Hallettsville Sacred Heart 27-20, beat Flatonia 42-13, lost to Rice 53-21, lost to Schulenburg 45-10, lost to Hallettsville 48-14, lost to Ganado 42-12, lost to Vanderbilt Industrial 21-18, beat Tidehaven 35-20, lost to Edna 42-14)

2008

Coach: Kent Hawthorne; Record: 4-5 (lost to Burton 23-21, beat Boling 35-20, beat Louise 15-14, beat Brazos 30-16, beat East Bernard 49-21, lost to Hallettsville 41-20, lost to Rice 35-8, lost to Schulenburg 41-14, lost to Hempstead 38-29)